Як правильно підібрати насос або насосну станцію для водопостачання приватних будинків

Комфортне проживання в приватному заміському будинку в наш час, вже немислимо без холодного і гарячого водопостачання, опалення, каналізації, - словом, всіх тих зручностей, які ми давно вже вважаємо само собою зрозумілими в повсякденному житті. У цій статті ми зупинимося на автономних системах водопостачання, дізнаємося, як правильно підібрати насос з оптимальними характеристиками.

Для того щоб подати воду з колодязя або свердловини в будинок, забезпечити полив саду або газону, можуть бути використані для зважених насоси (насосні станції) і свердловинні заглибні насоси.

Для початку визначимося з необхідним типом насоса. У разі якщо відстань до дзеркала води невелика (до 8 метрів), найбільш простим і зручним способом її підйому буде установка самовсмоктуючого насоса. Якщо рівень залягання води нижче 8 метрів, або якість води на цьому рівні не влаштовує, то варто розглянути варіанти з застосуванням занурювальних свердловинних насосів.

Самовсмоктуючі насоси

Поверхневий (самовсмоктуючий) - найкращий вибір для дачі в тому випадку, якщо вам потрібно відкачувати воду з неглибокого колодязя або найближчого водоймища. На відміну від заглибних насосів, самовсмоктуючий насос без праці можна переносити, що, погодьтеся, дуже зручно. Крім того зважених насоси дешевше заглибних. Поверхневі насоси працюють, перебуваючи на поверхні (в воду опускається тільки забірний кінець спеціального шланга), як в безпосередній близькості від води, так і на видаленні від нього.

Глибина всмоктування у поверхневих насосів обмежена - насосу необхідно і затягнути воду в свій корпус, і направити її потім по трубопроводу. У насосів нормальної глибини всмоктування її значення знаходиться в межах п'яти-восьми метрів (варіант, який годиться виключно для річок, озер і неглибоких колодязів).

При виборі насоса слід враховувати, що йому потрібен запас потужності для виштовхування води і доставки її безпосередньо до місця водорозбору, тобто необхідно вибирати насос, який створює достатній напір після себе (напірний трубопровід).

Як правильно підібрати насос або насосну станцію Як правильно підібрати насос

Існує різновид поверхневих самоусмоктувальних насосів, здатних піднімати воду з більшої глибини. Це так звані поверхневі зважених насоси з виносним ежектором. В даний час існують насоси здатні витягувати воду з колодязів та свердловин глибиною до 30 м і діаметром 4 "e і більш (GRUNDFOS JD Basic).

 Як правильно підібрати насос або насосну станцію

Насосні станції

Більшість самоусмоктувальних насосів може входити до складу насосних станцій, які представляють собою системи безперебійного водопостачання, що складаються з насоса, реле тиску і гідроакумулятора ємністю 20 л (GRUNDFOS JP Basic 2 PT), 24 л і 60 л (GRUNDFOS JP5 BOOSTER, JP6 BOOSTER). Такі насосні станції використовуються і для поливу саду, і для заповнення резервуарів водою і для їх випорожнення.

Будь-яка побутова насосна станція може виконувати як пряму роль - відкачувати і поставляти воду, так і бути посередником, що здійснює функцію підвищення тиску в системі. у цьому випадку до насосної установки підводять шланг від основного насоса (поверхневого або погружного), потужності якого не вистачає, щоб доставити воду в потрібну точку ділянки або будинку.

 Як правильно підібрати насос або насосну станцію  Як правильно підібрати насос або насосну станцію

При невеликій витраті води за рахунок наявного запасу, що зберігається в баку гидроаккумуляторе, насос може не включатися при розборі води, підтримуючи постійний тиск 1,5-3 атм, чого цілком достатньо для роботи сучасної домашньої техніки (газові колонки, пральні, посудомийні машини і т.д.). реле тиску включає насос, коли тиск в напірному баку падає нижче критичного рівня, і вимикає, коли необхідний тиск відновлюється, тим самим забезпечуючи постійний натиск в системі. тобто, при невеликій витраті води виключаються часті пуски-зупинки електродвигуна, що значно збільшує його ресурс . Установка таких станцій не вимагає від власника спеціальних знань і навичок - вони повністю готові до підключення.

Недоліком насосних станцій є порівняно високий рівень шуму під час роботи. Тому такі насосни Перші станції бажано розміщувати подалі від житлових кімнат, в спеціальних технічних приміщеннях (втім, існують і моделі зі зниженим рівнем шуму , призначені для установки безпосередньо в будинках; така компактна станція GRUNDFOS типу MQ). Також побутові насосні станції непридатні для подачі води з джерел, віддалених від будинку більш ніж 200-300 м через зменшення напору по довжині трубопроводу.

При установці насосної станції треба не забути що на шлангу, що опускається в колодязь, обов'язково повинен бути встановлений зворотний клапан, що запобігає «догляд» води з системи назад в колодязь при відключенні насоса (існують насосні станції вже з вбудованим зворотним клапаном, наприклад GRUNDFOS типу MQ).

Як правильно підібрати насос або насосну станцію

Ви вибрали джерело води і тип насоса, тепер слід підібрати модель з тими характеристиками, які забезпечать Ваш будинок необхідною кількістю води і комфортним тиском.

Як порахувати очікуваний витрата води і оцінити необхідну продуктивність?

Швидкість витрати води через відкритий водопровідний кран при напорі в 2 атмосфери становить приблизно 3-4 літра в хвилину, через душ - 10-12 літрів в хвилину.

Порахувавши кількість водорозбірних точок, і оцінивши ступінь ймовірності одночасного водорозбору в різних точках, Ви отримаєте необхідну продуктивність насоса.

Можна скористатися наступними рекомендаціями:

  1. Садовий будинок, дача - в піковий період витрата води становить 0, 8-1, 5 м3/ч
  2. Типовий котедж для сім'ї з 4-6 осіб - дача - піковий витрата води 1, 5-2 м3/год
  3. котедж з розвиненою системою підлогу верба або заміський особняк з усіма можливими зручностями, басейнами, службою охорони, фонтанами - 3-4 м3/год і більше

При розрахунку витрати води слід не забувати про можливості колодязя або свердловини. Якщо їх Водовіддача менше, ніж споживання, рівень води може опуститися. У кращому випадку це призведе до того, що волога піде так глибоко, що насос не зможе забезпечити необхідного тиску в системі. У гіршому - джерело спорожніє, а «сухий хід» - це вихід з ладу водяного насоса, тому потрібно встановити в системі реле тиску з захистом по «сухому ходу».

Який витрата повинен забезпечувати насос, ми визначили, тепер потрібно дізнатися, який тиск цей насос повинен створювати. Величина необхідного напору складається з висоти, на яку воду потрібно доставити, тиску на цій висоті і втрат на горизонтальних ділянках трубопроводу. Десять метрів водяного стовпа по вертикалі відповідає одній атмосфері. Кожні десять метрів горизонтальної ділянки між місцем водорозбору і колодязем, приблизно відповідають одному метру водяного стовпа по вертикалі, або ж 0,1 атм. - множимо на довжину горизонтальної ділянки і отримуємо величину втрат на горизонтальній ділянці.

Для комфортного проживання, рекомендується, щоб тиск води на виході з крана було 1,5-2 атмосфери; сюди додається манометрична висота і втрати тиску на тертя в трубопроводі, перехідниках і фільтрах.

скваженние і колодязні насоси

Якщо глибина всмоктування більше 8 метрів, або не вдається захистити насос від замерзання при експлуатації в зимовий період, то слід використовувати заглибні насоси. Занурювальні (свердловинні) насоси опускаються безпосередньо в свердловину. Занурювальні насоси мають більш високий ККД, ніж поверхневі.

Як же правильно підібрати свердловинний насос?

Існує досить проста формула, по якій можна орієнтовно визначити необхідний натиск насоса:

Hтреб = Hдин + Hдома + Hнап + 20% , де:

Hтреб - необхідний натиск, м;

Hдин - динамічний рівень води, тобто відстань від поверхні землі до рівня води в свердловині після включення насоса (зазвичай рівень води при включенні насоса падає на 3-8 м), м;

Hдома - відстань від поверхні землі до верхньої позначки підйому води в будинку;

Hнап - тиск, що забезпечує натиск в системі водопостачання (зазвичай 1-3 атм., тобто 10-30 метрів водяного стовпа), м.

20% додається для обліку опору в трубопроводі. Зрозуміло, що ця цифра орієнтовна і сильно залежить від відстані від будинку до свердловини.

В описі насосних станцій вже згадувалося про необхідність установки зворотного клапана. Він потрібен і при використанні свердловинних насосів, щоб вода не пішла назад в свердловину при відключенні насоса.

Як правильно підібрати насос або насосну станцію Як правильно підібрати насос або насосну станцію Як правильно підібрати насос або насосну станцію

Треба відзначити, що і для свердловинних насосів дуже важлива їх захист по "сухому ходу". "Сухий хід" виникає в ситуації, коли рівень води в колодязі або свердловині падає нижче критичного. В результаті перегрівається двигун, і насос виходить з ладу. Щоб уникнути цього, існує кілька способів захисту насоса. Можна використовувати поплавкову систему. Схема роботи в цьому випадку досить проста. При падінні рівня води поплавок опускається разом з ним, розмикає ланцюг електроживлення і відключає насос. При підвищенні рівня води до нормального значення поплавок знову підніметься і, замкнувши лінію, включає насос.

Аналогічно працює і захист насоса за допомогою опущених у воду двох спеціальних електродів (датчиків рівня), з'єднаних із захисним пристроєм. Якщо нижній електрод виявився вищим за рівень води, то відбувається відключення насоса, і навпаки, коли вода досягне рівня верхнього електроду, захисний пристрій включить насос.

Ще один спосіб захисту насоса від "сухого ходу" - застосування реле тиску з захистом по «сухому ходу». Це пристрій являє собою звичайне реле тиску з додатковою функцією розмикання контактів при падінні тиску нижче порогового рівня. Немає води - немає тиску, і реле, реєструючи «сухий хід», розмикає контакти, що живлять насос. Заново запустити насос можна буде тільки вручну, попередньо встановивши і усунувши причину виникнення «сухого ходу».

Для того щоб система водопостачання працювала автоматично (тобто при водорозборі насос включався, а при його завершенні вимикався без втручання людини) , необхідні гідроакумулятор і реле тиску. При відкритті крана вода надходить з бака, а потім, коли тиск в баку знижується до встановленого рівня, реле включає насос і той працює до відновлення тиску в системі. Така схема дозволяє пом'якшити гідроудари при запуску насоса, продовжити термін служби насоса, позбавивши його від частих включень/виключень. Для того щоб термін служби насоса і гідроакумулятора був тривалим, слід керуватися таким правилом: на 1 кубометр на годину продуктивності насоса ємність гідроакумулятора повинна дорівнювати 50 л.

Новітні свердловинні насоси з електронним регулюванням частоти дозволяють підтримувати постійний натиск води за допомогою вбудованого перетворювача частоти обертання. Насос автоматично підтримує встановлений тиск незалежно від того, скільки кранів відкрито в даний момент. Це забезпечує необхідний рівень комфортності і дозволяє значно знизити споживання енергії (GRUNDFOS SQE).

Хороший насос - це технічно складний і, як наслідок, досить «примхливе» пристрій. Тому і вимоги до стабільності напруги в електромережі пред'являються досить жорсткі. Так для більшості насосних станцій допустиме відхилення напруги дорівнює плюс-мінус 10%, а для свердловинних насосів - плюс-мінус 5%. При необхідності, для забезпечення стабільності напруги живлення, необхідно передбачати установку стабілізатора напруги.

Підібрати оптимальний насос завдання досить складна. Сподіваємося, що ці поради допоможуть уникнути прикрих помилок при придбанні та експлуатації насосного обладнання і воно, на знак вдячності вам, прослужить довго і справно!

Рекомендуємо звернути увагу

Товар додано до списку бажань
Товар додано до порівняння